Bolesť kolena je bežný jav, ktorý postihuje ľudí v každom veku. Môže vzniknúť následkom poranenia, či už natrhnutého väzu alebo poškodenej chrupavky. Veľa druhov menej závažných bolestí kolena je možné liečiť aj bez ortopedického zákroku pomocou fyzioterapie . Treba však pripomenúť, že úraz kolena, hoci minimálny, môže v budúcnosti viesť k jeho opakovaniu.
Prejavy bolestivého kolena
opuch a strnulosť
začervenanie a pocit tepla na dotyk
slabosť a nestabilita
praskanie a vŕzganie
neschopnosť vystretia nohy v kolene
Najčastejšie zranenia kolena
Zranenie kolena môže postihnúť ktorýkoľvek väz, šľachu alebo tekutinou naplnený vačok, ktorý obklopuje kolenný kĺb, ale aj kosti, chrupavku a väzy, ktoré tvoria samotný kĺb. Medzi najbežnejšie zranenia kolena patria:
Zranenie predného skríženého väzu – zranenie tohto väzu bežne postihuje tých, ktorí hrajú basketbal, futbal a športy, ktoré vyžadujú náhlu zmenu v smere pohybu.
Zlomeniny – kosti kolena, vrátane jabĺčka, sa môžu zlomiť pri autohavárii alebo pri pádoch. Ľudia, ktorí majú oslabené kosti kvôli osteoporóze, môžu utrpieť zlomeniny aj obyčajným zlým došliapnutím.
Pretrhnutý meniskus – meniskus je tvorený pevnou elastickou chrupavkou a pôsobí ako tlmič nárazu. Môže byt pretrhnutý vtedy, ak je koleno zrotované a zároveň drží celú váhu tela.
Zápal mazového vačku (burzitída) – niektoré zranenia kolena spôsobujú zápal vačku, v ktorom sa nachádza tekutina vystielajúca prednú časť kĺbu. Vďaka nemu sa väzy a šľachy v kĺbe ľahko kĺžu.
Skokanské koleno (tendinitída) – tendinitída je podráždenie a zápal jednej alebo viacerých šliach. Bežci, lyžiari, cyklisti a tí, ktorých pohyb zahŕňa skákanie, sú najviac náchylní dostať zápal jabĺčkovej šľachy.
Prevencia proti bolesti kolena:
Hoci nie je vždy možné predísť bolesti kolena, nasledujúce pokyny pomôžu predísť zraneniam a opotrebovaniu kĺbov:
Zhoďte kilá navyše. Je to to najlepšie, čo môžete pre svoje kolená urobiť. Každé kilo navyše znamená väčšiu námahu pre vaše kĺby a zvyšuje riziko poranení a osteoartritídy.
Udržujte sa v kondícii športovaním. Pred aktivitou sa dobre rozcvičte. Cvičte s fyzioterapeutom, aby ste sa uistili, že máte dobrú techniku.
Cvičte správne. Je dôležité, aby cviky boli vykonávané najlepšie ako sa dá. V tom vám dopomôže fyzioterapeut.
Buďte ohybní a silní. Slabé svaly vedú k zraneniam. Cvičenia na rovnováhu a stabilitu pomáhajú svalom v okolí kolena pracovať spolu efektívnejšie. Aj strečing je dôležitý, pretože stuhnuté svaly prispievajú k zraneniu. Skúste ku svojim cvičeniam priradiť aj tie naťahovacie.
Cvičte s rozumom. Ak trpíte osteoartritídou, chronickou bolesťou kolena alebo opakujúcimi sa zraneniami, mali by ste zmeniť spôsob cvičenia. Na úľavu niekedy stačí obmedziť zaťažujúce športy.
Máte otázky? Napíšte alebo zavolajte :)
Našou prioritou je individuálny prístup ku každému klientovi a komplexné riešenie problému.